Objaśnienie

Podczas pracy Agencji Zatrudnienia coraz rzadziej mamy do czynienia z sytuacją, w której jedyną składową kosztów Klienta jest jego stawka (obejmująca wynagrodzenie pracownicze), mnożona przez liczbę godzin przepracowanych przez pracownika. Natomiast coraz częstszym zjawiskiem jest rozbijanie kosztów klienckich na podstawowe (związane z wynagrodzeniem pracownika) oraz pozostałe (związane z rekrutacją, kosztami administracyjnymi, usługami dodatkowymi). 


Kroki w systemie

Wychodząc tym potrzebom naprzeciw, system HRappka.pl daje możliwość zdefiniowania kosztów Klienta, które poniesie on w związku z wypożyczeniem pracownika. By zdefiniować niestandardowy sposób naliczania kosztów Klienta, należy wykonać kolejno dwie czynności czynności:
1. stworzyć nową grupę cenową w Ustawienia->Finansowe->Grupy cenowe (instrukcja jak to zrobić tutaj),
2. zdefiniować koszty Klienta na stanowisku - wybierając grupę cenową lub jednorazowo, pomijając punkt 1 (UWAGA! Po zapisaniu zmian schemat naliczania będzie widoczny jedynie na stanowisku!)  

    Aby zdefiniować koszty Klienta na stanowisku, należy wybrać konkretnego Klienta, następnie przejść do zakładki "Stanowiska", a później wybrać interesujący rekord. W zakładce "Koszty Klienta" należy zaznaczyć pole przy "Zastosuj inne koszty klienta dla tego stanowiska". Wówczas możliwy będzie wybór stworzonych grup cenowych lub stworzenie nowej przez "Niestandardowa". Poniżej poprzez rozwijanie kolejnych pól określamy:

  1. Podstawowe składniki wynagrodzenia.

  2. Pozostałe składniki wynagrodzenia.

  3. Usługi dodatkowe.

  4. Opłaty dodatkowe.

Po rozwinięciu któregokolwiek z pól, można wybrać jedną z kilku opcji dotyczącą rekordu opłaty: nie uwzględniaj (nie nalicza się opłata), koszt+marża % (który zakłada, że do konkretnego kosztu zostanie doliczona procentowa marża) oraz kwota (jeżeli składnik kosztów będzie istniał pośród kosztów klienta, zostanie naliczona podana wartość). Zaznaczenie odpowiedniego pola w kolumnie uruchomi lub wyłączy naliczanie konkretnego składnika. 

Ponadto możemy zlokalizować gdzie ma wyświetlić się wartość ustalona przez nas - czy wyłącznie w kalkulacjach stawek czy od razu w rozliczeniu Klienta. Oczywiście pole to można później edytować, więc najpierw możemy sprawdzić w kalkulacji czy dodana przez nas wartość została dobrze przeliczona, a następnie zatwierdzić ją, dodając do rozliczenia.

Podstawowe składniki wynagrodzenia pozwalają zdefiniować koszty Klienta związane bezpośrednio z zatrudnieniem i wynagrodzeniem pracowniczym na różne sposoby: kwotowo (kiedy podajemy konkretną kwotę marży doliczaną do każdej przepracowanej przez pracownika godziny, dnia lub miesiąca), procentowo (wówczas marża liczona jest jako procent od wynagrodzenia pracowniczego). Analogicznie można zadziałać przy kosztach związanych ze składkami społecznymi (kwota składek z procentową marżą) czy PFRON (wartość składki oraz kwota marży).

W pozostałych składnikach wynagrodzenia można dodać koszty dot. nadgodzin, płatnych nieobecności (zwolnień, urlopów) oraz premii. Jedynie w przypadku premii nie mamy wyboru pomiędzy dodawaniem kwotowym a procentowej marży od kwoty, ponieważ premie dodaje się dopiero na poziomie rozliczeń - dlatego też możemy dodać jedynie kwotę, która zostanie doliczona do ów premii jako zapłata dla Agencji.

Z kolei usługi dodatkowe obejmują opłaty za szkolenie BHP oraz odzież roboczą. Tutaj w większości możemy wpisać jedynie kwotowe obciążenie Klienta, które pokaże się dopiero na rozliczeniu. 

Opłaty dodatkowe obejmują koszty, które ponosi Agencja w związku z zatrudnieniem, czyli koszty rekrutacji, administracji i ewentualnie ogólną opłatę miesięczną za korzystanie z usług Agencji. Z tego wszystkiego można rozliczyć Klienta kwotowo. 

Poniżej znajduje się okno “niestandardowy schemat naliczania”, które wykorzystywane jest w sytuacji, gdy wyżej podane propozycje naliczania kosztów są niewystarczające. Wówczas należy skontaktować się ze wsparciem systemu HRappka.pl w celu zdefiniowania niestandardowego schematu naliczania. 

    Kalkulator znajdujący się w zakładce "Stawki"  pozwala przeliczyć pola, które zostały zdefiniowane jako dane do kalkulacji. Jeżeli okaże się, że kalkulacja wyszła tak jak zakładaliśmy, można dodać koszt do rozliczenia w zakładce "Koszty Klienta".