Objaśnienia

Egzekucja komornicza to przymus i ostateczność. Dochodzi do niej, gdy mimo wcześniej wydanej przez sąd decyzji, dłużnik nadal nie spłaca swoich zobowiązań. W sytuacji gdy pracownik jest obciążony zajęciem komorniczym, dodajemy mu zajęcie w celu potrącenia zajętej kwoty podczas rozliczenia. Bez względu na rozmiar nieuregulowanych należności, komornik nie może zająć wszystkich środków dłużnika pochodzących z wynagrodzenia za pracę. Przepisy regulują górne limity potrąceń oraz kwoty wolne od zajęcia komorniczego w odniesieniu do środków pieniężnych pochodzących z pensji. W zależności od formy umowy, jaka wiąże pracownika z pracodawcą, inny będzie limit zajęć oraz kwota wolna. 

Zgodnie z kodeksem pracy, w przypadku osób zatrudnionych na pełen etat (bez podwyższania kosztów uzyskania przychodu), komornik może zająć do 50% wynagrodzenia. W przypadku gdy ściągane są zobowiązania alimentacyjne - komornik może zająć 60% wynagrodzenia.W przypadku zatrudnienia w niepełnym wymiarze, kwota wolna od zajęcia komorniczego ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu - adekwatnie do części etatu. Praca w oparciu o umowę cywilnoprawną, w tym popularną umowę-zlecenie, powoduje, że komornik ma prawo zająć pełną kwotę wynagrodzenia. Wyjątkiem może być sytuacja, kiedy środki pozyskiwane z tego tytułu są jedynym i stałym źródłem dochodu dłużnika – wówczas mogą zostać zastosowane reguły obowiązujące dla wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę. Żeby tak się jednak stało, dłużnik musi zgłosić się z takimi wyjaśnieniami do komornika, przedkładając odpowiednie dokumenty.


Kroki w systemie


Dodawanie zajęcia komorniczego

 System Hrappka w łatwy sposób umożliwia dodawanie pracownikom zajęć komorniczych oraz alimentacyjnych. W celu dodania zajęcia na Pracowniku należy:

  1.  Wejść w moduł Pracownicy, następnie wybrać Pracownika, najechać na "Inne", wybrać zakładkę  "Zajęcia" oraz kliknąć w przycisk "Dodaj zajęcie".
  2. Należy wybrać typ zajęcia (komornicze, alimenty, inny) oraz wybrać kontrahenta. W momencie wyboru kontrahenta, pojawi się lista klientów dodanych w systemie, którzy mają rodzaj komornik oraz alimenty. Dla zajęć komorniczych będzie to komornik a dla alimentów opiekun prawny dziecka.
  3. Należy wpisać tytuł zajęcia, opcjonalnie możemy dodać opis, określamy też typ egzekucji oraz wartość zajęcia. 
  4. Kolejną możliwością jest określenie ograniczenia wartości potrącenia ze strony wierzyciela. Zaznaczenie tej opcji skutkuje ograniczeniem potrącenia pewnymi limitami i kwotami wolnymi od zajęć.
  5. Istnieje także możliwość ograniczenia wartości potrącenia ze strony dochodu dłużnika. Zaznaczając tę opcję, pojawia się lista z wyborem kwoty netto wolnej od potrąceń lub procentu kwoty netto wolnego od potrąceń.
  6. Kiedy zajęcie stanie się nieaktualne, istnieje możliwość zaznaczenia opcji Zajęcie wycofane. Po zaznaczeniu tej opcji należy podać datę wycofania.